DAEWOO Magnus 2.0L 4AT FWD (148 HP)
2002–2006
146
bhp
Power
121
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 146bhp |
| Power | 109kW |
| Torque | 192Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4770mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1330kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70/R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |