DAEWOO Magnus 2.0L 5MT FWD (116 HP)
2002–2006
114
bhp
Power
118
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 178Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4770mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1305kg |
| Boot Capacity | 190L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70/R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |