DAEWOO Magnus 2.5L 4AT FWD (157 HP)
2002–2006
155
bhp
Power
130
mph
Top Speed
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2492cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 155bhp |
| Power | 115.5kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4770mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1500kg |
| Boot Capacity | 190L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55/R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |