DAEWOO Matiz 1.0L 5MT FWD (64 HP)
2001–2005
63
bhp
Power
15.3
s
0–100 km/h
36.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 63bhp |
| Power | 47kW |
| Torque | 87Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.3s |
| Top Speed | 152km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.7mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3498mm |
| Width | 1499mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 2339mm |
| Kerb Weight | 795kg |
| Boot Capacity | 824L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/65Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |