DAEWOO Nubira Estate 1.6
2000–2003
105
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 105bhp |
| Power | 78kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 175km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 10.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4549mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1313kg |
| Boot Capacity | 1436L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R 14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |