DAEWOO Nubira 2.0L 5MT (133 HP)
2000–2003
131
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 131bhp |
| Power | 98kW |
| Torque | 184Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 195km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 12.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4496mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1264kg |
| Boot Capacity | 770L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R 14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |