DAEWOO Statesman 3.6L V6 5AT RWD (258 HP)
2003–2006
255
bhp
Power
20.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3565cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 255bhp |
| Power | 190kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.3mpg |
| Combined | 11.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 5192mm |
| Width | 1847mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2939mm |
| Kerb Weight | 1730kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R 16 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |