DAEWOO Statesman 5.7L V8 4AT RWD (320 HP)
2003–2006
315
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5667cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 315bhp |
| Power | 235kW |
| Torque | 460Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 5192mm |
| Width | 1847mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2939mm |
| Kerb Weight | 1750kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R 16 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |