DAEWOO Winstorm 3.2L V6 5AT (230 HP)
2006–2011
227
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
20.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3195cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 227bhp |
| Power | 169kW |
| Torque | 297Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.5mpg |
| Combined | 11.5L/100km |
| Urban | 16.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.6L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4636mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1720mm |
| Wheelbase | 2705mm |
| Kerb Weight | 1770kg |
| Boot Capacity | 923L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |