DAIHATSU Altis 2.4i 16V 4AT (159 HP)
2001–2006
157
bhp
Power
124
mph
Top Speed
17.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2362cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 157bhp |
| Power | 116.9kW |
| Torque | 191Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.4mpg |
| Urban | 13.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4806mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |