DAIHATSU Altis 2.5L 4AT (131 HP)
2000–2001
129
bhp
Power
124
mph
Top Speed
17.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 129bhp |
| Power | 96.4kW |
| Torque | 191Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.4mpg |
| Urban | 13.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1420kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |