DAIHATSU Altis 2.5L CVT (203 HP)
2012–2017
158
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2494cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 117.7kW |
| Torque | 213Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4826mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2776mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |