DAIHATSU Applause 1.6L 16V 5MT (99 HP)
1997–2000
98
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1590cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 98bhp |
| Power | 72.8kW |
| Torque | 138Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4351mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1384mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1050kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drum |