DAIHATSU Applause 1.6L 5MT (105 HP)
1989–1992
104
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1589cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 104bhp |
| Power | 77.2kW |
| Torque | 134Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4260mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1374mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 930kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60/R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |