DAIHATSU Applause 1.6L 6MT (90 HP)
1989–1992
89
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1589cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66.2kW |
| Torque | 123Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4260mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1374mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 930kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70/R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |