DAIHATSU Ayla 1.2L 4AT (88 HP)
2013–
87
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1197cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 87bhp |
| Power | 64.7kW |
| Torque | 108Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 32L |
Dimensions & Weight
| Length | 3599mm |
| Width | 1600mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 2451mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/80 R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |