DAIHATSU Copen 0.7L Turbo 4AT FWD (67 HP)
2004–2012
67
bhp
Power
11.7
s
0–100 km/h
101
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 659cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 100Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.7s |
| Top Speed | 163km/h |
| Top Speed | 101mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3396mm |
| Width | 1476mm |
| Height | 1245mm |
| Wheelbase | 2225mm |
| Kerb Weight | 830kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/50 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |