DAIHATSU Copen 1.3L 4AT FWD FWD (87 HP)
2004–2012
86
bhp
Power
107
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1298cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 86bhp |
| Power | 64kW |
| Torque | 121Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3396mm |
| Width | 1476mm |
| Height | 1245mm |
| Wheelbase | 2225mm |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/50 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |