DAIHATSU Copen 1.3L 5MT FWD (87 HP)
2004–2012
86
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
70
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1298cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 86bhp |
| Power | 64kW |
| Torque | 121Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 113km/h |
| Top Speed | 70mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3396mm |
| Width | 1476mm |
| Height | 1245mm |
| Wheelbase | 2225mm |
| Kerb Weight | 850kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |