DAIHATSU Cuore 1.0L 5MT (69 HP)
2007–
68
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 68bhp |
| Power | 51kW |
| Torque | 94Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 5.5L/100km |
| Extra-Urban | 3.8L/100km |
| Fuel Tank | 36L |
Dimensions & Weight
| Length | 3470mm |
| Width | 1473mm |
| Height | 1529mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Kerb Weight | 740kg |
| Boot Capacity | 210L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145/80 R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |