DAIHATSU Feroza Hardtop 1.6
1994–1998
94
bhp
Power
13.3
s
0–100 km/h
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1589cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 94bhp |
| Power | 70kW |
| Torque | 128Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
Performance
| 0–100 km/h | 13.3s |
| Top Speed | 150km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3800mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1720mm |
| Wheelbase | 2179mm |
| Kerb Weight | 1220kg |
| Boot Capacity | 294L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/70Sr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |