DAIHATSU Feroza Softtop 1.6
1995–1998
84
bhp
Power
14.2
s
0–100 km/h
22.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1589cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 126Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
Performance
| 0–100 km/h | 14.2s |
| Top Speed | 145km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.8mpg |
| Combined | 10.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3701mm |
| Width | 1580mm |
| Height | 1720mm |
| Wheelbase | 2179mm |
| Kerb Weight | 1125kg |
| Boot Capacity | 294L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |