DAIHATSU Gran Move 1.6L 5MT FWD (91 HP)
1999–2002
90
bhp
Power
11.7
s
0–100 km/h
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1590cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 90bhp |
| Power | 67kW |
| Torque | 126Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.7s |
| Top Speed | 165km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4100mm |
| Width | 1638mm |
| Height | 1598mm |
| Wheelbase | 2398mm |
| Kerb Weight | 965kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |