DAIHATSU Materia 1.3L 5MT FWD (91 HP)
2007–2010
90
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
105
mph
Top Speed
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1298cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 90bhp |
| Power | 67kW |
| Torque | 120Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 169km/h |
| Top Speed | 105mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 8.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3800mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1641mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1000kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |