DAIHATSU Rocky Hardtop 2.8L D 5MT AWD (73 HP)
1988–1994
72
bhp
Power
25.7
s
0–100 km/h
21.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2765cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 72bhp |
| Power | 54kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 25.7s |
| Top Speed | 120km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.8mpg |
| Combined | 10.8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 3790mm |
| Width | 1580mm |
| Height | 1829mm |
| Wheelbase | 2200mm |
| Kerb Weight | 1449kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215Sr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |