DAIHATSU Rocky Wagon 2.0L 5MT (88 HP)
1988–1994
87
bhp
Power
26.4
s
0–100 km/h
17.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 87bhp |
| Power | 65kW |
| Torque | 157Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 26.4s |
| Top Speed | 130km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.8mpg |
| Combined | 13.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 3790mm |
| Width | 1580mm |
| Height | 1829mm |
| Wheelbase | 2200mm |
| Kerb Weight | 1438kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215Sr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |