DAIHATSU Rocky Wagon 2.8L Turbo D (91 HP)
1988–1994
90
bhp
Power
18.1
s
0–100 km/h
22.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2765cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 90bhp |
| Power | 67kW |
| Torque | 223Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 18.1s |
| Top Speed | 135km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.4mpg |
| Combined | 10.5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 3790mm |
| Width | 1580mm |
| Height | 1829mm |
| Wheelbase | 2200mm |
| Kerb Weight | 1588kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215Sr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |