DAIHATSU Sirion 1.0l 5MT (69 HP)
2010–
68
bhp
Power
13.9
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 68bhp |
| Power | 51kW |
| Torque | 94Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.9s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3604mm |
| Width | 1666mm |
| Height | 1549mm |
| Wheelbase | 2431mm |
| Kerb Weight | 890kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |