DAIHATSU Terios 1.5L 4AT AWD (105 HP)
2006–2017
103
bhp
Power
12.4
s
0–100 km/h
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1495cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 140Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 12.4s |
| Top Speed | 160km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 9.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4059mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1140kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |