DAIHATSU Trevis 1.0L 5MT (58 HP)
2004–2009
57
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 989cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 57bhp |
| Power | 42.7kW |
| Torque | 91Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 160km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 36L |
Dimensions & Weight
| Length | 3401mm |
| Width | 1481mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2380mm |
| Kerb Weight | 715kg |
| Boot Capacity | 167L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145/80R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |