DAIHATSU Valera 1.5L 4AT (90 HP)
1996–2001
89
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
101
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 119Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 163km/h |
| Top Speed | 101mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4100mm |
| Width | 1621mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 915kg |
| Boot Capacity | 425L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155Sr13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |