DATSUN GO 1.2L 5MT (68 HP)
2018–
67
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1198cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 104Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3787mm |
| Width | 1636mm |
| Height | 1506mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 846kg |
| Boot Capacity | 266L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |