DATSUN GO 1.2L 5MT (69 HP)
2013–2018
67
bhp
Power
48.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1198cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 104Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48.5mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 32L |
Dimensions & Weight
| Length | 3785mm |
| Width | 1613mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Boot Capacity | 266L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/70R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |