DATSUN on-Do 1.6L 4AT FWD (87 HP)
2014–
80
bhp
Power
14.4
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1596cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 80bhp |
| Power | 60kW |
| Torque | 132Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.4s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 10.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4336mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2477mm |
| Kerb Weight | 1160kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |