DeLorean DMC-12 2.6L V6 5MT (145 HP)
1981–1983
143
bhp
Power
130
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2849cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 143bhp |
| Power | 106.6kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4270mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1171mm |
| Wheelbase | 2408mm |
| Boot Capacity | 396L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Hr-14 || 235/60Hr-15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |