DODGE Aries Coupe 2.2L 3AT FWD (84 HP)
1981–1989
84
bhp
Power
16
s
0–100 km/h
95
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2213cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 84bhp |
| Power | 62.5kW |
| Torque | 151Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16s |
| Top Speed | 153km/h |
| Top Speed | 95mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4470mm |
| Width | 1742mm |
| Height | 1331mm |
| Wheelbase | 2530mm |
| Kerb Weight | 1073kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P 175/75 R 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |