DODGE Avenger 2.0L 5MT FWD (156 HP)
2007–2010
154
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 154bhp |
| Power | 115kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4849mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2766mm |
| Kerb Weight | 1480kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |