DODGE Avenger 2.0L CRD 6MT FWD (140 HP)
2007–2010
138
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 310Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Urban | 8.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4849mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2766mm |
| Kerb Weight | 1560kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |