DODGE Avenger 2.4L 4AT FWD (175 HP)
2007–2010
168
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Urban | 12.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4849mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2766mm |
| Kerb Weight | 1510kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P215/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |