DODGE Avenger 3.5L V6 6AT AWD (238 HP)
2007–2010
235
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3518cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 235bhp |
| Power | 175kW |
| Torque | 315Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4849mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2766mm |
| Kerb Weight | 1696kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P215/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |