DODGE Caravan 2.2L 5MT FWD (101 HP)
1983–1990
101
bhp
Power
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2213cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 164Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4468mm |
| Width | 1768mm |
| Height | 1631mm |
| Wheelbase | 2845mm |
| Kerb Weight | 1320kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P 185/75 R 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |