DODGE Caravan 2.4L 3AT FWD (150 HP)
2001–2007
150
bhp
Power
19.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2429cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 150bhp |
| Power | 112kW |
| Torque | 226Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.9mpg |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4808mm |
| Width | 1996mm |
| Height | 1750mm |
| Wheelbase | 2878mm |
| Kerb Weight | 1778kg |
| Boot Capacity | 433L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |