DODGE Caravan 2.5L Turbo 3AT FWD (150 HP)
1983–1990
150
bhp
Power
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2501cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 150bhp |
| Power | 111.9kW |
| Torque | 244Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4468mm |
| Width | 1768mm |
| Height | 1631mm |
| Wheelbase | 2845mm |
| Kerb Weight | 1420kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P 185/75 R 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |