DODGE Caravan 2.6L 3AT FWD (104 HP)
1983–1990
104
bhp
Power
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2555cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 104bhp |
| Power | 77.6kW |
| Torque | 194Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4468mm |
| Width | 1768mm |
| Height | 1631mm |
| Wheelbase | 2845mm |
| Kerb Weight | 1340kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P 185/75 R 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |