DODGE Caravan 3.0L V6 3AT FWD (141 HP)
1983–1990
141
bhp
Power
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2972cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 141bhp |
| Power | 105.1kW |
| Torque | 232Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4468mm |
| Width | 1768mm |
| Height | 1631mm |
| Wheelbase | 2845mm |
| Kerb Weight | 1410kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P 185/75 R 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |