DODGE Caravan 3.3L V6 4AT FWD (155 HP)
1995–2001
153
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3301cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 153bhp |
| Power | 114kW |
| Torque | 275Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4732mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 2878mm |
| Kerb Weight | 2454kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |