DODGE Caravan 3.3L V6 4AT FWD (180 HP)
2001–2007
180
bhp
Power
20
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3301cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 180bhp |
| Power | 134kW |
| Torque | 273Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4808mm |
| Width | 1996mm |
| Height | 1750mm |
| Wheelbase | 2878mm |
| Kerb Weight | 1842kg |
| Boot Capacity | 433L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |