DODGE Charger 500 7.0L V8 4MT RWD (425 HP)
1969–1970
425
bhp
Power
9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6974cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 425bhp |
| Power | 316.9kW |
| Torque | 664Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 9mpg |
| Combined | 26.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5283mm |
| Width | 1948mm |
| Height | 1351mm |
| Wheelbase | 2972mm |
| Kerb Weight | 1830kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | F70 - 15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |