DODGE Charger Daytona 7.0L V8 3AT RWD (425 HP)
1969–1969
425
bhp
Power
11
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6974cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 425bhp |
| Power | 316.9kW |
| Torque | 664Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 11mpg |
| Combined | 21.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5740mm |
| Width | 1948mm |
| Height | 1346mm |
| Wheelbase | 2972mm |
| Kerb Weight | 1850kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | F70 - 15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |