DODGE Charger Daytona 7.2L V8 3AT RWD (375 HP)
1969–1969
375
bhp
Power
9.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 7206cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 375bhp |
| Power | 279.6kW |
| Torque | 654Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 9.6mpg |
| Combined | 24.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5740mm |
| Width | 1948mm |
| Height | 1346mm |
| Wheelbase | 2972mm |
| Kerb Weight | 1860kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | F70 - 15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |